Radyatör Hortumu Neden Şişer

Otomobillerin motorları pek çok parçadan oluşmaktadır. Günümüz araçları içten yanmalı ve su soğutmalı motorlarla çalışmaktadır.
Arabanın motoru çalışmaya başladığı andan itibaren içerisinde yakıt/hava karşımının yanması meydana gelir. Bu yanma sonucu ortaya çıkan enerji, silindirler tarafından karmaşık bir dişli yardımıyla tekerlere iletilir. Motor içerisinde meydana gelen bu yanma nedeniyle, yüksek ısınma radyatör yardımıyla soğutulur. Radyatörden motora gelen su motoru soğutur, ancak bu sırada motor suyu ısınır. Isınan su yüksek sıcaklığa dayanıklı hortumlar sayesinde radyatöre gönderilir. Soğutma sisteminin doğru çalışıp çalışmadığı hortum kontrollerinden anlaşılabilir.

Radyatör Hortumu Neden Şişer

Aracınızın Radyatör hortumunun şişmesi, radyatör içerisinde aşırı basınç olduğu anlamına gelmektedir. Radyatör hortumunun şişmesi üç farklı sebepten olabilir. Bunlardan birincisi aracınızın üst kapak silindir contasının yanmış olmasıdır. Silindir contası yandığı zaman aracınız hararet yapacaktır. Bu hararet sonrası radyatör hortumlarında basınç oluşur. Bu durumda radyatör hortumu şişecektir. İkinci şüpheli ise aracınızın termostatıdır. Termostat belirli bir dereceye geldikten sonra açılarak motor içerisindeki ısınan suyu radyatöre gönderir. Arıza yaptığı zaman açılmayacak ve suyun aşırı şekilde ısınmasına neden olacak. Isınan suyun basıncı radyatör hortumunuzu şişirecektir.  Üçüncü şüpheli ise lpgli araçlar için geçerli. Aracınızın lpg beyninden sürekli su geçer. Eğer lpg beyni arızalı ise su devirdaim olmayacak ve hortumun şişmesine neden olacaktır.
Sol tarafta normal basınç olan bir radyatör hortumu varken, sağ tarafta basınç nedeniyle şişmiş radyatör hortumu var.

Radyatör Hortumunun Şişip Şişmediğinin Kontrolü Nasıl Yapılır.

Aracınızı yarım saatten uzun bir süre kullandıktan sonra motor çalışır vaziyetteyken aracınızın kaputunu açın. Radyatöre gelen hortuma elinizle bastırın. Bu hortuma bastırdığınızda sertlik var ve içine girmiyorsa şiştiğinin kanıtıdır. Ayrıca şişen hortum genleştiği için büyüyecektir.

Radyatör Hortumu Şişmesi Ne Kadar Önemli

Eğer radyatör hortumu şiştiyse aracınızda bir şeylerin ters gittiğinin kanıtıdır. Mutlaka en kısa sürede tamir edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple sorunun nereden kaynaklandığı hemen bulunmalı. Soğutma sisteminde meydana gelen aşırı basınç mutlaka bir yerlerden tahliye yolu arayacaktır. Siz seyir halindeyken ya hortum patlayacak, ya da radyatörünüz patlayacaktır. Bu durumda aracınızda su kalmayıp daha ciddi sorunlara neden olacaktır. 


EmoticonEmoticon