Fiat Motoru Kontrol Ettirin Uyarısı Neden Çıkar?

 Fiat grubu otomobillerde bir sorun olduğu zaman motoru kontrol edin uyarı ile karşılaşırsınız. Peki ya bu uyarı neden çıkar? Motoru kontrol ettirin uyarı ne anlama geliyor?

1996 yılından itibaren üretilen otomobillerde halk arasında "beyin, bilgisayar" denilen, ancak gerçek adı "motor kontrol ünitesi (ECU)" olan bir sistem vardır. Bu sistem sayesinde otomobilin pek çok yerinde bulunan sensörler sürekli olarak takip edilir. Bu sensörlerden alınan veriler ECU tarafından analiz edilir ve otomobilin en verimli şekilde çalışması sağlanır. 

ECU otomobilin herhangi bir yerinde bir sorun algılarsa durumu sürücüye bildirmek için motor arıza lambasını yakar. Bu sayede sürücüler araçlarının motorunda bir şeylerin ters gittiğini öğrenirler. 

Fiat grubu (linea, punto, egea, 500 serisi, alfa romeo) otomobiller ise yol bilgisayarında " motoru kontrol ettirin" uyarısı verir. Yani sadece motor arıza lambasını yakmaz, sürücüye bunu yazılı olarak ta bildirir. 

Fiat sahibi kullanıcıların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi "motoru kontrol ettirin" uyarısını sildirmektir. Bunu yapmak motordaki sorunun çözülmesini sağlamaz. Sadece uyarının bir süreliğine ortadan kalkmasını sağlar. Sonuç olarak arıza devam eder ve bir süre sonra bu uyarı tekrardan çıkar.

Motoru kontrol ettirin uyarısını sildirmek bir çözüm değildir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey. Aracınızı bilgisayara bağlattırarak hangi OBD-2 arıza kodlarını verdiğini bulmaktadır. İlgili arıza kodunun tamiri tamamlandıktan sonra, zaten "motoru kontrol ettirin uyarı" kendiliğinden ortadan kalkacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter

2 yorum

Motoru kontrol ediniz uyarı geliyor cihaza bağladık hata yok arızayı nasıl bulacağız hocam

motor tipi önemli genellikle egr yada katalizör kaynaklı olabiliyor

BU YAZIYA YORUM EKLE