Fiat Uno 60 S Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir çok kişi yolda bir uno gördüğünde Türkiye'de üretilmiş olduğunu düşünür. Ancak Fiat Uno 60's hiçbir zaman Türkiye'de üretilmemiştir. Peki ya Fiat Uno 60 S nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt ararken, kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.
Uno 60S tamamiyle İtalya'da üretilmiş bir otomobildir. Türkiye'de üretilen Unolarla sadece görüntüsü benzemektedir. İçerisinde kullanılan motordan tutun, yürüyen aksamına kadar tamamen farklı bir otomobildir. 

Fiat Uno 60S Nasıl Bir Araba?

Bu arabayı alıp 2 ay kullandıktan sonra sattım. Kaputunun altında 1.1 litre hacminde 58 beygir ve 87 Nm tork gücünde bir motor bulunuyor. B segmenti hatchback bir otomobil olan 60s şehir içinde 9, şehir dışında ise 6 litre yakıt tüketiyor. 60s'in motoru lpg ile tam uyumlu. Ancak lpg'de yakıt tüketimi şehir içinde 10.5, şehir dışında ise 7.5 litre. Donanım olarak neredeyse hiç bir şey yok. 60 S'in hidrolik ve otomatik camlı olanları yoktur. Ayrıca vites altındaki konsol bulunmamaktadır. Vites direk taban halısından içeriye girmektedir. 

Fiat Uno 60S Kullanıcı Yorumu

Ben küçük araba, şehir içinde rahat ederim mantığı ile bir Uno 60 S sahibi olmuştum. İlk olarak içerisinde bahsedecek olursak malzeme kalitesi çok düşük. Ön göğüs çatlıyor. Ayrıca çok dayanıksız malzeme kullanılmış. 60 S'nin içine 3 kişi oturduğunda azıcık bir bir rampaya gelindiğinde araba can çekişiyor. Bazen çok dik yokuşları çıkamadığım oldu. Hafif bir otomobil olmasına rağmen direksiyonu gerçekten çok ağır. Tofaştan bile ağır direksiyonu var. Bir 60 S almadan önce mutlaka kullanıcısıyla görüşün ve aracın bizzat test edin. Sürekli elektrik aksamından ve ara sıra mekanik aksamdan arızalar veriyor. Diğer 70 S unoya göre yedek parçaları daha pahalı. Bunun sebebi 60 S'in ithal bir otomobil olmasından kaynaklanıyor. Uzun performansına gelecek olursak, 90-100 kilometre hıza kadar normal. Ancak daha yüksek hızlara çıkmaya motorun pek günü yetmiyor. Rüzgar, yol ve motor sesini içeriye baya fazla alıyor. Uzun bir rampa çıkacaksanız mutlaka kaptırıp gelmeniz gerekiyor. Çünkü bir uno 60 s rampalarda çok fazla bayılıyor. Yol tutuşu boyutlarına göre ortalama seviyelerde diyebilirim. 

Fiat Uno 60 S Alınır Mı?

Uno 60 S ile 70 S arasındaki farklar çok fazla. Bu sebeple bir 60 S alacaksanız mutlaka dikkatli olmanız gerekiyor. Yedek parçaları biraz pahalı. Ayrıca sürekli arıza veriyor. Fiyatına göre bakıldığı zaman temiz bir tanesi alınabilir. Ancak geçmişini bilmediğiniz bir 60 S alacaksanız karanlık bir odaya giren kapıyı açıyorsunuz demektir. Ben arızalarına sadece 2 ay dayanabildim ve sattım. Karar sizin diyorum.

Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter
BU YAZIYA YORUM EKLE