Lada Kalina Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Rus otomobil üreticisi Lada'nın Kalina modelini inceleyeceğiz. Lada Kalina nasıl bir araba, alını mı gibi sorulara cevap ararken, kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Avrupa'da olmasa da Türkiye'de Samara ile iyi bir satış rakamı yakalayan Lada, pazardaki yerini pekiştirmek için samara'ya göre daha modern çizgilere sahip Vega'yı piyasaya sürdü. Ancak Vega'da tutulmayınca satıştan kaldırdı. Bir süre sadece Rusya ve eski doğu ülkelerine satış yapan Lada, Avrupa standartlarında bir otomobil üretmek için kolları sıvadı. İlk olarak Opel Corsa C şasesini satın aldı. Yeni otomobil C şasesi üzerine kuruldu. Böylelikle 2007 yılında Avrupa'da ve Türkiye'de Lada Kalina satışa sunuldu. Hala o gazete reklamlarını hatırlıyorum. İlk çıktığında 19 bin 985 YTL'ye piyasaya sürülmüştür. Sloganı ise herkes otomobil sahibi olsun idi. 

Lada Kalina Nasıl Bir Araba?

Lada Kalina hakkında internette euroncap çarpışma testinden 4 yıldız aldığı yönünde söylentiler mevcut. Ancak bırakın Kalina'yı Lada'nın hiç bir modeli euroncap testlerine katılmamıştır. 1.6 litrelik tek motor seçeneğiyle piyasaya sürülmüştür. Bu motor 80 beygir ve 123 Nm tork güç üretmektedir. Fabirka verilerine göre 9.6 şehir içi, 5.7 şehir dışı yakıt tüketimi var. Ancak Ankara şehir trafiğinde ben 11 litrenin altında yaktığını hiç görmedim desem yeridir. Donanım olarak klima satışa sunulduğu zamanlarda opsiyonel olarak sunulmuştur. Yani alacağınız her lada kalina'da ABS ve Klima olacak diye bir kaide yoktur. Ancak çift airbag, ABS, Klima ve dört cam otomatiği donanımları vardır diyelim biz.

Lada Kalina Kullanıcı Yorumu

Ben Lada Kalina ile 3 ay bir süre geçirmek zorunda kaldım. Zorunda kaldım diyorum çünkü model yılına göre üretilmiş en kötü otomobillerden bir tanesi. Ön göğüste ve kapı kollarında sert plastik malzeme kullanılmış. 80 beygirlik motor arabaya güçsüz kalıyor. Öyle aman aman bir performans beklentiniz olmasın. Motoru LPG ile uyumlu ancak, çok fazla yakıt tüketiyor. Koltuklarında kullanılan sünger hiç kaliteli değil. Kalina'nın sürekli elektrik problemleri çıkıyor. Bir yerini yaptırıyorsunuz diğer yerinden elektrik arızası açıyor. 

Lada Kalina Alınır Mı

Uzun lafın kısasına gelecek olursak Lada Kalina bana göre alınacak bir araba değil. Hem yakıtı fazla hem de yedek parçasını bulmak çok zor. Yerine daha piyasası olan bir otomobil almak daha mantıklı gibime geliyor.


EmoticonEmoticon