Tıkalı Yakıt Filtresi Belirtileri Nedir, Yakıt Filtresi Değiştirme Fiyatı

Otomobilimizde bulunan her akışkan sıvı bir filtreden geçirilir. Yakıt filtresi de bu filtrelerden bir tanesidir. Peki yakıt filtresi tıkanınca ne gibi belirtiler verir. Ayrıca yakıt filtresi ne kadara değiştirilir sorularına cevap arayalım.

Yakıt filtresi nasıl çalışır? : Aracınıza yakıt aldığınızda benzin istasyonunda yakıt deposuna konulur. Siz aracınızda marşa bastığınız anda benzin pompası tarafından, depodan yakıt çekilir ve motora doğru gönderilir. Ancak motorda yanma odasına gelmeden önce yakıt içerisinde yabancı madde bulunmasına karşı filtre edilir. Ucuz ve markasız yakıtlarda daha fazla olmakla birlikte her yakıtın içerisinde yabancı madde bulunur. Ayrıca yakıt deposu zamanla paslanır ve bu pas tortuları deponun içine düşer, yakıt pompası tarafından bu yabancı maddelerde yakıt fitresi tarafından süzülür. Yani yakıt filtresi zamanla tıkanır ve motora yakıt gelmesini kısıtlayabilir.
Yakıt Filtresinin Çalışma Prensibini Gösteren Basit Şema


Yakıt Filtresi Ne Zaman ve Nasıl Değiştirilir? Yakıt Filtresi Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Yakıt filtresinin ömrünü pek çok etken belirleyebilmektedir. Örneğin aracınızın yaşı ne kadar eskiyse depoda o kadar çok paslanma olur ve aracınızın yakıt filtresi o kadar çabuk dolar. Alınan yakıtın kalitesi de başka bir etkendir. Yakıt ne kadar kalitesiz olursa içerisinde o kadar çok yabancı tortu maddesi bulunur. Bu da yakıt filtresini tıkamaya neden olur. Yakıt filtresi değişimi markaya göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Mercedes ABD'de satılan otomobillerine 150 bin km'de bir yakıt filtresi değiştirilmesini önerirken, Türkiye'de bu süreyi 60 bin km veya 2 yıl olarak belirlemektedir. Toyota ise ABD'de satılan otomobillerine yakıt filtresinin ömür boyu yeteceğini söylerken, Türkiye'de 50 bin kilometre ömür vermektedir. Ancak sanayi ustalarına göre bir aracın yakıt filtresi her iki rutin bakımda bir veya en fazla 30 bin kilometrede bir değiştirilmelidir. Yakıt filtresini değiştirme ücreti en ucuz işçiliklerdendir. Çok basit bir şekilde çıkarılan filtre marka ve modele göre değişiklik gösterse de 2020 yılı için konuşacak olursak 100 ila 150 lira gibi bir fiyata satılmaktadır. Çoğu usta değişim için ücret istemez ancak isteyende 20-30 lira gibi bir ücrete yakıt filtresi değişimini yapacaktır.

Tıkalı Yakıt Filtresi Belirtileri

Tıkanmış bir yakıt filtresi bazı belirtiler verir. Ancak bu belirtiler başka arızalardan dolayı da olabileceği için mutlaka uzman birisi tarafından aracınızın yakıt filtresi kontrolünü yaptırmalısınız. İşte tıkanmış yakıt filtresi ne gibi belirtiler verir sorusuna cevap.

# 1- Performans Kaybı ve Çekiş Düşüklüğü

Aracınızın yakıt filtresi tıkandığı zaman motora yeterli miktarda yakıt gönderilemez. Bu durumda aracınızda fark edilir derecede çekiş düşüklüğü olacaktır. Olası bir performans kaybında yakıt filtresinin tıkalı olduğunu düşünebilirsiniz.

# 2- Araba zor çalışabilir veya hiç çalışmaz

Marşa bastığınız anda depodan yakıt çekilir ve motora gönderilmesi sağlanır. Ancak yakıt filtresi tıkalıysa motora az yakıt gidebilir. Bu durumda aracınızın motoru zor çalışır. Ancak filtreniz tamamen tıkandıysa hiç yakıt gitmez ve aracınızı hiç çalıştıramazsınız..

# 3- Motor Arıza Lambası İşareti Yanabilir

Özellikle yeni otomobillerde pek çok sensör bulunur. Yakıt hattı basınç sensörü motora giden yakıtın basıncını ölçer. Ancak filtre tıkandığı zaman basınç düşer ve yakıt hattı basınç sensörü arıza lambasının yanmasına neden olabilir.

# 4- Arabanın içinde yakıt kokusu

Yakıt deposundan gönderilen yakıt filtreden geçemeyince birikim yapar. Pompa yakıt basmaya devam eder, ancak tıkalı filtre nedeniyle yakıt taşar bunun sonucunda aracınızın içerisine yakıt kokusu gelir.


Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter
BU YAZIYA YORUM EKLE