Ford Mondeo (1997 - 2000) Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Ford'un 1997 yılında piyasaya sürdüğü d segmenti otomobil olan mondeo mk2 nasıl bir araba alınır mı gibi sorulara yanıt ararken, kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.
İlk olarak 1992 yılında tanıtılarak satışa sunulan mondeo mk1'in yenilenmesine karar veren, Ford mühendisleri ve tasarımcıları 1996 yılında 2. nesil mondeo'yu tanıttı ve satışa sundu. Tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de satışa sundu. 1997 ve 2000 yılları arasında satılmıştır. D segmenti olan bu araba, çoğu rakibinin başına gelen gibi pek fazla tutulmamıştır. Bu sebeple 2001 yılında 3. nesil mondeo satışa çıkarılarak üretimi sonlandırılmıştır.

Ford Mondeo MK2 Nasıl Bir Araba?

Türkiye'de hepsi benzinli olmak üzere 4 farklı motor seçeneği ile satışa çıkmıştır. İri yarı bir araba olan mondeo'nun tasarımı da zamanına göre ileride bir otomobildir. 
1.6 benzinli : 95 beygir ve 143 Nm tork güç üretmektedir. Şehir içi 12, şehir dışı ise 9 litre yakıt tüketimi vardır. Ancak bu motor kasaya biraz küçük kaldığı için performansı düşük. 1.6 mondeo tutulmamaktadır.
1.8 benzinli : 115 beygir ve 153 Nm tok güç üretmektedir. Ancak bu motor LPG ile çok uyumlu değildir. Şehir içinde 12, şehir dışında ise 8 litre yakıt tüketimi vardır. Çok fazla tutulmamıştır.
2.0 benzinli : Mondeo MK2'nin en çok tutulan motorlu olanıdır. 136 beygir ve 173 Nm tork güç üretmektedir. Benim de 2 yıl boyunca kullandığım 1998 model mondeo'da bu motor vardı. Şehir içinde 11, şehir dışında 7 litre yakıt tüketmektedir. LPG ile uyumlu bir motordur.
2.5 benzinli : V6 motora sahiptir. Yani 6 silindirli 170 beygir ve 220 Nm tork güç üretmektedir. Amerikan pazarı için üretilmiş olsa da Türkiye'de de bir dönem satılmıştır. 
Ford Mondeo MK2'nin Ghia ve GLX olmak üzere iki farklı donanım seçeneği vardır. GHİA  en full donanım paketidir. Klima, ABS, Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), yol bilgisayarı, hava yastığı, dört cam otomatiği, elektrikli aynalar ve hız sabitleyici gibi özellikleri vardır. Zetech motor kullanılmıştır. Mondeo'nun kronik sorunları olarak hararet yapma olasığını söylenmektedir. Ancak bu doğru değildir. Bakımları yapılmış bir soğutma sistemi olan mondeo hayatta hararet yapmaz. Bana göre mondeo'nun tek kronik problemi klimayı açınca rölanti dalgalanması yapması. 2. nesil mondeo'nun 5 ileri manuel vites ve 4 ileri otomatik vitesli şanzıman seçenekleri vardır. Otomatik şanzımanı oldukça sağlam ve sorunsuzdur. Vites geçişleri sarsıntısız ve sessizdir. Ancak otomatik mondeo alacaksanız mutlaka iyi bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim.

Ford Mondeo MK2 Kullanıcı Yorumu

Yukarıda da bahsettiğim gibi 2 yıl boyunca 2.0 bir mondeo sahibi oldum. İki yıl boyunca bana hiç bir masraf çıkartmadı. Ancak bakımlarını hiç aksatmadan yaptırdım. Mondeo'nun içerisinde kullanılan malzeme kaliteli. Ön göğüste yumuşak kaliteli bir malzeme kullanılmış. Koltukları falan çok rahattır. Ayrıca içi geniştir. Ben 1.80'lik boyuma göre ön koltuğu ayarladığımda arkaya oturunca hala geniş bir yer kalıyor. Diz mesafesi çok geniş. 5 kişi rahatlıkla yolculuk yapabilir. Özellikle kliması çok başarılı. Kısa sürece mondeo'nun içini buz gibi soğutuyor. Kaportası ve boyası oldukça kalitelidir. Kolay kolay paslanma ve çürüme olmuyor.  Şehir içinde 2.0 motorun performansı harika. Işıklarda kalkışlarda gaza yüklendiğim anda, bir çok aracı sadece aynadan görebiliyordum. Klima'nın açılması motor performansının düşmesine neden olmuyor. Direksiyonu yumuşak ve manevrası yüksek. Ancak mondeo mk2'nin bana göre asıl öne çıkan özelliği uzun yol ve yüksek hız performansı ve konforu. Uzun yolda hiç yormuyor. 160 km/s hızla giderken bile insana güven veren bir yol tutuşu var. Zaten ford yol tutuşu üstün otomobilleriyle tanınan bir marka. Gemi gibi olan içinde ailecek rahat edilebiliyor. 

Ford Mondeo MK2 Alınır Mı?

Bugün fiyatlarına baktığımızda mondeo mk2'nin sunduğu donanım ve konforu sunan başka otomobil yok gibi. Bu kadar ucuz olmasına rağmen çok kaliteli bir otomobil. Ancak ikinci eli çok zayıf ve kaporta aksamının parçaları çok pahalı. Örneğin arka orta stop lambasına 2020 yılında 900 lira fiyat istediler. Ancak kaza yapmadıkça kaportadan bir sıkıntı olmayacaktır. Mekanik aksam parçaları ise kolay bulunabilir. Diğer D segmenti otomobillerle hemen hemen aynı fiyatlara sahip. 2.0 mondeo çoğu 1.6 otomobilden daha az yakıt tüketiyor. Eğer az para ile yüksek kaliteli bir otomobile sahip olmak istiyorsanız mondeo mk2 alınabilir. 

Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter
BU YAZIYA YORUM EKLE