Kia Sephia Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları


Kia tarafından ülkemize ithal edilen, aslında hak ettiği değeri bulamayan bir model olan sephia nasıl bir araba, alınır mı gibi sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.
Kia tarafından 1993 yılında tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de satışa sunulmuştur. 1998 yılında makyajlanmıştır. 2001 yılında ise 2. nesil kia sephia olarak satışa sunulmuştur. 2004 yılında ise üretimden kaldırılmıştır. Kia, Türkiye'de hiç bir zaman çok tutulan bir otomobil markası olmamıştır. Bunun sebebi tamamen Türk ithalatçısından dolayıdır. Ancak Kia, Hyundai ile hemen hemen aynı otomobil markasıdır ve kaliteli araçlar üretir.

Kia Sephia Nasıl Bir Araba?

Sadece sedan kasası bulunan Sephia'nın iki farklı motor seçeneği ile Türkiye'de satılmıştır. İlk gelen sephialar 1.5, daha sonraları ise 1.6 motorlarla birlikte satılmıştır.
1.5 litre benzinli : İki farklı  güçte seçenekleri bulunmaktadır. 1.5 litre 16 valf olanları 105 beygir gücündedir. Birde 80 beygirlik 8 valf seçeneği vardır. Yakıt tüketimi şehir içinde 9 şehir dışında ise 6 litredir. GTX ve LS olmak üzere 2 donanım paketi bulunmaktadır. 
1.6 litre benzinli : Yine aynı motor hacmine sahip olmasına rağmen 2 farklı güce sahiptir. Birincisi 16 valf 115 beygir ve 8 val 80 beygirlik olanlarıdır. GTX ve SLX olmak üzere iki farklı donanım seçeneği vardır.
1. nesil Kia Sephia'da klima opsiyonel olarak sunulmaktayken, 2001 yılından itibaren ABS, Klima ve hava yastığı standart olarak sunulmaya başlamıştır. Sephia'nın tüm modellerinde hidrolik direksiyon ve cam otomatiği standarttır. 

Kia Sephia Kullanıcı Yorumu

İki kasa sephia ile de uzun zaman geçirdim ve uzunca yol yaptım. ilk olarak 1994 model birinci nesil sephia için konuşmak gerekirse; model yılına göre beklenmeyecek derecede kaliteli bir otomobil. İçerisinde, ön göğüste ve kapı kollarında yumuşak malzeme kullanılmıştır. 80 beygirlik motor biraz hantal kalsa da yine de idare eder. Ancak 105 beygirlik motor tam bir performans canavarı. Arabayı resmen uçuruyor. Uzun yolda ve yüksek hızlarda hiç beklenmedik şekilde üstün bir yol tutuşu var.  Yol sesini almazken motor sesini içeriye biraz alıyor. Yani ses yalıtımı orta seviyede diyebiliriz.
2001 yılında satışa çıkan 2. nesil sephia için konuşmak gerekirse bu paraya böyle kaliteli bir otomobil olduğunu düşünmek bile kulağa hoş geliyor. Motoru çalıştırdığınızda içeriye hiç duyulmuyor. Hani devir saati oynamasa motor çalışmıyor sanılacak. Yüksek hızlarda yola resmen oturuyor. Kendinden pahalı çok arabadan daha kalitelidir. Sephia bakımları aksatılmadığı zaman hiç bir sorun çıkarmaz. Taş gibi sağlam bir arabadır. 

Kia Sephia Alınır Mı

İkinci eli zayıftır. Bu sebeple alırım kâr ederim satarım diyorsanız yanılırsınız. Motor parçalarını bulmak zor değil. Kaporta aksamının parçaları da bulunabiliyor ,ancak yan sanayisi olmadığı için biraz pahalı. Bilinen kronik bir sorunu yok. Fiyatına göre alınabilecek en iyi seçeneklerden bir tanesi olarak görüyorum.

Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter

1 yorum:

Ben 1 sene kullandim.2000 model 1.5 ini.cok tatli bir araba.ici genis.yol tutusu,uzun yolda hic yormaz.mukemmeldi.parccasi bulunuyor sikinti yok.parca fiyatlari da pahali degil.gercekten alin pisman olmayacaksiniz bu arabada

BU YAZIYA YORUM EKLE