Volkswagen Arteon Nasıl Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

Volkswagen'in 2017 yılında satışa sunduğu ve Passat CC'nin yerine üretilen Arteon ile bir hafta sonu birlikte oldum.
Volkswagen Arteon R Line paket
Volkswagen, dört kapılı spor modeli passat cc ile istediği satış rakamlarını yakalayamayınca, 2016 yılında yerine yeni otomobilini piyasaya süreceğini açıkladı. Bu sebeple detroit otomobil fuarında Arteon ilk defa görücüye çıktı. Tüm dünya ile birlikte 2017 yılında Türkiye'de de satışa sunulmaya başlandı.

Volkswagen Arteon Nasıl Araba?

2017 yılında satışa sunulan Arteon 1.5 TSI 150 beygir ve 2.0 TDI 150 beygir motor seçenekleriyle satışa sunuldu. Aracın içerisi tamamen Passat ile aynı diyebiliriz. Ön havalandırma ızgaralarından, gösterge paneline kadar her şey passat ile aynı kullanılmış. Özelliklerine şöyle bir göz atacak olursak, dijital gösterge tablosu, anahtarsız çalıştır, 8" inçlik dokunmaktik multimedya ekranı, elektrikli ve katlanır yan aynalar gibi donanımları bulunuyor. Aracın dış görünüşü ile Passat'tan daha fazla keskin hatlara sahip. Ayrıca Arteon, dinamik arka sinyallere sahip.  Atreon 2020 yılı başı itibariyle Arteon "2.0 TDI SCR 240 PS 4M DSG" olarak tek motor seçeneği ile plazalarda yerini alıyor.
Volkswagen Arteon İçi
Volkswagen Arteon İçinden Bir fotoğraf


Volkswagen Arteon Kullanıcı Yorumu

Aracın içerisine ilk oturduğumda bir passatın içerisinde oturuyormuşum hissini verdi. Neredeyse her şey passat ile aynı kullanılmış. İçerisinde kullanılan malzeme kalitesi oldukça üst düzey. Sert yumuşak arası bir malzeme kalitesine sahip. Aracı çalıştırmak için start-stop düğmesine bastığımda 2.0 TDI motorun o güzel sesi aracın içerisinde duyuluyor. Şehir içinde biraz turlamak için çıktığımda yolda bazı meraklı gözlerin aracın üzerinde olduğunu fark ettim. Aracın şehir içi performansı güzel, rampalarda gaza yüklenildiği zaman çabucak ivmeleniyor. Yol tutuşu üstün olduğundan şehir içi ani dönüşlerde Arteon'un hiç savrulma hissi oluşmuyor. Biraz da yüksek hız ve uzun yol performansını test edebilmek için otobana çıkma kararı aldım. Bu arada Arteon'un şehir içinde içinde 5 kişi varken test ettim. Klimada açık olmasına rağmen şehir içi performansı beni tatmin etti. Otobana çıktından sonra ilk olarak yüksek hız test yaptım. Hız ibresi 200 km/s olmasına rağmen arabada güven hissi devam ediyor. Ayrıca bu kadar yüksek hızda yol ve rüzgar sesini hala içeriye almıyordu. Aracın yol tutuşunun ne kadar iyi olduğunu anlatmak için söylüyorum, bir focus ile 90 ile girebildiğim virajı Arteon ile 120 ile geçebiliyorum.

Volkswagen Arteon Alınır Mı?

Rakipleri olan Mercedes C ve BMW 3 serisinden kalite ve performans olarak bir eksikliği yok. Ancak sportif bir otomobil almak istiyorsanız bana kalırsa BMW 3 serisi, arteon yerine tercih edilebilir gibi duruyor. Şubat 2020 itibariyle 522 bin lira gibi bir fiyata satılan Arteon,  413 bin liraya satılan BMW 3.20İ M sport, 435 bin liraya satılan Mercedes C 200 D AMG arasında tercih yapmak zor olsa gerek diye düşünüyorum.
Volkswagen Arteon Yandan Görünüşü
Volkswagen Arteon Yandan Görünüşü

Volkwagen Arteon Arkadan Görünüşü
Volkwagen Arteon Arkadan Görünüşü
Arteon Bagaj kapağı
Atreon'un bagaj kapağı arka camla birlikte açılıyor

Sosyal Medyada Paylaş

Share on FacebookTweet on Twitter
BU YAZIYA YORUM EKLE